BoligOne Mogens Kragh er skabt af lokale kræfter med mange års erfaring i branchen. Her møder kunderne de selvstændige ejendomsmæglere, Mogens og Liselotte, der har indgående kendskab til området og fokus på en tryg, professionel bolighandel fra start til slut.
Da Mogens Kragh startede som selvstændig ejendomsmægler, var ambitionen klar. Han ville skabe en virksomhed, der satte kunden først. Først startede han en RobinHus-forretning i Holstebro. Senere var han med til at stifte BoligOne, som i dag er en kæde med ni forretninger fordelt over hele Danmark.
"Jeg startede som selvstændig, fordi jeg ville skabe en forretning, hvor kunden altid kommer først. Det handler om relationer og tillid," fortæller Mogens.
BoligOne Mogens Kragh ejes i fællesskab af Mogens Kragh og Liselotte Kragh. Mogens er opvokset lokalt, og Liselotte har boet i Holstebro i over 20 år, hvilket betyder et indgående kendskab til både by og opland.
Virksomheden er ikke ejet af en bank eller en kreditforening. Det betyder uafhængig rådgivning. Fokus er udelukkende på at skabe de bedste forudsætninger for kunderne. "Vi er ikke ejet af en bank eller en kreditforening. Det betyder, at vi udelukkende rådgiver ud fra kundens behov," fortæller Mogens.
Et hul i markedet
Ifølge Mogens opstod idéen til BoligOne, fordi de oplevede et hul i markedet.
"Vi følte, der manglede vores type virksomhed. En mæglerforretning med høj faglighed, personlig kontakt og fuld gennemsigtighed," fortæller de.
BoligOne Mogens Kragh prioriterer tryghed og struktur i hele processen. God kommunikation er en grundsten. Kunderne kan forvente hurtig og personlig tilbagemelding. Det skaber ro i en ofte stor beslutning, som boligsalg og køb kan være.
Tilgængeligheden er også i fokus. Mogens og Liselotte kan kontaktes alle dage fra kl. 8 til 22 – også i weekenden, hvilket giver fleksibilitet i den travle hverdag mange boligsælgere eller købere oplever.

Digital synlighed og konkurrencedygtige vilkår
BoligOne Mogens Kragh tilbyder konkurrencedygtige salærer med fuld gennemsigtighed. Kunderne ved, hvad de betaler for og det skaber tillid.
Samtidig satses der målrettet på digital markedsføring. Derfor har forretningen bl.a. indgået samarbejdet med VORES Digital. Sociale medier og digitale platforme spiller en central rolle i salgsarbejdet. Det betyder større synlighed for boligerne og adgang til en bredere køberskare.
"Synlighed er afgørende i dag. Derfor satser vi målrettet på digitale platforme og sociale medier. Det giver vores sælgere en stærkere position," fortæller Mogens.
Bred erfaring og stærk faglig ballast
Både Mogens og Liselotte er uddannet ejendomsmæglere. Derudover uddanner Mogens samtidig kommende ejendomsmæglere på Erhvervsakademiet i Herning. Han har også siddet i bestyrelsen i Dansk Ejendomsmægler Forening i ni år - og har planer om at fortsætte, hvis han genvælges.
BoligOne Mogens Kragh sælger boliger i hele Holstebro Kommune. Området rummer mange attraktive boliger og købersegmentet er bredt. Det gælder både førstegangskøbere og dem, der søger noget mindre, når børnene er flyttet hjemmefra. Udover privatboliger er BoligOne også interesseret i at sælge sommerhuse og landejendomme i Holstebro og nærliggende kommuner.
Men målet er det samme hver gang: En tryg og professionel bolighandel, hvor kunden føler sig godt guidet hele vejen.
Vil man vide mere om BoligOne Mogens Kragh og deres tilgang til bolighandel, kan man besøge deres hjemmeside eller følge dem på Facebook.