MØD FLEMMING V. KRISTENSEN

Flemming sælger senge i millionklassen i Holstebro

Portrætfoto af Flemming V. Kristensen

Hvem er du, hvad hedder din virksomhed, hvor ligger den, og hvad laver I?

“Flemming V. Kristensen, Søvn & Comfort Herningvej 76, Holstebro (Det gamle Alfred Christensens musikhus) Vi har 1600 kvm med alt i seng og masser af tilbehør - dyner, puder, lagner og sengetøj i gode kvaliteter”

Hvad fik dig til at vælge netop dette erhverv?

“Gik ud af skolen efter 9. klasse, og fik arbejde i det der hed Hansen Møbler på Lundholmvej i Holstebro i nov. 1980, og er siden blevet hængende i branchen.. i 1994 startede jeg Flemming Bolighus, på Lavhedevej, ved Brich Tæpper - i 1998 ændrede jeg det til udelukkende at være senge i lille butik på Sønderlandsgade, herefter fra 2002 på Hjaltesvej i 13 år, og siden november 2015 her på Herningvej”

Hvad er den vildeste forespørgsel, du nogensinde har fået fra en kunde?

“Har solgt en del senge i prislejet 500.000 - 1 mill. - er absolut topscorer med salg af Hästens Vividus i Skandinavien mellem 2010-2023 - i alt 7 senge - sengen koster i dag kr. 2.359.900 (ca 2,5 mill!)”

Hvad elsker du mest ved at drive virksomhed i netop Holstebro?

“Har tidligere haft butik i både Struer og Herning, samt ansat i Frederikshavn - Holstebro er bare en super handelsby, men rigtig mange gode kunder der har "gamle" penge - handelslivet er bare bedre, når der er gang i det...”

Hvilken anden lokal virksomhed fortjener mere lokal opmærksomhed?

“Der er mange - ved ikke hvem jeg skal nævne?”