Foredrag om romanen "Af stumper og skår" på Holstebro Bibliotek

dato

Oplev en aften med forfatter Jonas Eriksson, der vil dykke ned i sin autofiktive roman "Af stumper og skår". Arrangementet finder sted torsdag den 13. marts 2025 kl. 18:30 på Holstebro Bibliotek. Kom og hør om de personlige og historiske begivenheder, der inspirerede romanen, og bliv klogere på temaerne om svigt, rodløshed og ønsket om at høre til.

Jonas Eriksson, der tidligere debuterede med den historiske roman "Vejen hjem", er nu aktuel med sin nyeste værk "Af stumper og skår", som er indstillet til DR Romanprisen 2025. Romanen skildrer et familiedrama om svigt og rodløshed, hvor hovedpersonen Jonas står i en arvesag efter sin fars død. Dette bringer minder frem fra en opvækst på børnehjem og kampen for at slå igennem som forfatter.

En dybdegående indsigt i romanens temaer

Under foredraget vil Jonas Eriksson tage publikum med på en rejse gennem de begivenheder, der inspirerede romanen. Fokus vil være på børn, der overlades til systemet, og den magtesløshed, de oplever uden en kernefamilie. Romanen udforsker også moral og konsekvenserne af individets handlinger, samt de forandringer, der opstår, når man vælger en ny retning i livet.

Dette arrangement er åbent for alle, der har interesse i litteratur og de dybere temaer, der præger menneskelivet. Det er en unik mulighed for at få indblik i Jonas Erikssons kreative proces og de personlige oplevelser, der har formet hans forfatterskab.

Praktisk information
Dato: Torsdag 13. marts 2025
Tid: Kl. 18:30
Sted: Holstebro Bibliotek, Kirkestræde 13, 7500 Holstebro
Entré: 60 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook