Nu kan du brevstemme til folketingsvalget i Holstebro, Vinderup og Ulfborg – se frister og ekstra muligheder

Foto: Holstebro Kommune.
dato

Allerede nu kan du brevstemme til folketingsvalget i Borgerservice-centre i Holstebro, Vinderup og Ulfborg – sidste frist for brevstemme er fredag den 20. marts kl. 16.

Tirsdag den 24. marts skal vi stemme til folketingsvalget. Allerede nu er det dog muligt at brevstemme i Borgerservice Holstebro, Vinderup og Ulfborg. Brevstemmer kan afgives i centrets normale åbningstid. Fredag den 20. marts, som er sidste mulighed for at brevstemme, kan det ske helt til kl. 16. Det er vigtigt at huske at medbringe legitimation.

Der tilbydes desuden ekstra lørdagsåbent for brevstemmer i Borgerservice Holstebro.

Borgere, der ønsker at brevstemme hjemme, har også mulighed for dette.

Skift af valgsted er muligt for personer med handicap eller nedsat førlighed, for at sikre bedre adgangsforhold. Dette kan gøres ved at kontakte Borgerservice på telefon 96117574 senest mandag den 16. marts kl. 12.

På selve valgdagen tilbydes gratis transport til ældre og svagelige vælgere, der ikke selv kan komme til og fra valgstedet. Kontakt Borgerservice på telefon 96117574 eller på mail borgerservice@holstebro.dk senest torsdag den 19. marts kl. 17.

Læs mere om folketingsvalget på https://www.holstebro.dk/folketingsvalg

https://www.holstebro.dk/nyheder/nyhed/du-kan-brevstemme-i-borgerservice-ogsaa-paa-loerdage?PID=18398&M=NewsV2&Action=1&NId=76360&NewsCategory=Nyheder&newscategorys=Nyheder,Politik,Demokrati

Kilde: Holstebro Kommune