Slagteriet inviterer i samarbejde med DGI, Bevæg dig for livet, lokale sportsklubber og foreninger til en gratis gadeidrætsfestival d. 3. september 2021 fra kl. 15:00 – 21:00
Fra den 16. august og frem til den 10. oktober går Patrick Cakirli 1.600 km. fra Rønne ned gennem Nordsjælland, København, Midt- og Sydsjælland til Sydhavsøerne. Derfra går turen videre over Langeland, Tåsinge og rundt på Fyn, op igennem Sønder, Øst og Nordjylland. For så til sidst at gå ned gennem Vestjylland til Esbjerg.
Danmarks Naturfredningsforening's lokal forening mener ikke, at der har været dialog omkring det nye klimatilpasningsprojekt, der pt. er sat på pause i mindst et år, grundet klage fra Danmarks Naturfredningsforening.
17 jyske gavle er blevet valgt til at blive internationale kunstattraktioner i 2022, herunder en væg på Slagteriet i Holstebro.
Har du lyst til at vide mere om Holstebro Kommunes overordnede rammer, den fysiske planlægning samt ønskede udvikling? Så kan du komme med til tre borgermøder i Ulfborg, Vinderup og Holstebro i uge 34.
Holstebro Bibliotek har planlagt en festdag fredag d. 20. august i anledningen af at det nye sæsonprogram udkommer.